Ubezpieczenia majątkowe

Ubezpieczenia majątkowe - nie daj się zaskoczyć losowi

Życie lubi nam płatać figle. Zwykle te bardziej negatywne niż pozytywne. W wielu przypadkach dotyczą one niestety tego, co dla nas najcenniejsze – mieszkania, domu, samochodu lub sprzętu AGD i RTV. Zwykła burza i uderzenie pioruna, może doprowadzić do bardzo poważnych szkód i związanych z nimi wydatków. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, z jaką możesz mieć do czynienia w swoim codziennym życiu. Aby chronić swoje finanse przed nieplanowanymi, wysokimi wydatkami, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia majątkowego. Ubezpieczenia majątkowe są udzielane na wszelkiego rodzaju majątki: ruchomości i nieruchomości. Zwykle, do najczęściej ubezpieczanych majątków można zaliczać mieszkania oraz domy, a także samochody. Jak w każdym rodzaju ubezpieczenia, tak i w ubezpieczeniach majątkowych mogą występować liczne opcje, z jakimi dobrze jest się zapoznać. Jakie to opcje? Między innymi ubezpieczenie od zalania mieszkania czy ubezpieczenie OC w życiu codziennym, występujące wraz z ubezpieczeniem OC jako dodatkowa opcja. Szczególnie nad tą pozycją dobrze jest się zastanowić. Chroni ona osobę ubezpieczoną przed roszczeniami finansowymi, wysuwanymi w sytuacji, jeśli doprowadzisz celowo lub umyślnie do wystąpienia szkody na majątku drugiej osoby. Ma to zastosowanie na przykład w sytuacji zalania mieszkania, znajdującego się poniżej twojego, w budownictwie wielomieszkaniowym. Dodatkowo, ubezpieczenie OC może mieć rozszerzoną ochronę na pozostałych członków twojej rodziny, również dzieci. Skorzystanie z takiej opcji również daje wiele korzyści. Ubezpieczenie takie może pokryć szkody wyrządzone podczas gry w piłkę i wybicia szyby, a także kiedy dziecko jedzie rowerem i uszkodzi jakiś samochód.

Ile kosztuje roczna składka na ubezpieczenia majątkowe? Jest ona zawsze indywidualnie ustalana, zależnie od wysokości, na jaką opiewa polisa ubezpieczeniowa. Dla średniej wielkości mieszkania, ubezpieczonego na kwotę do 200 000 złotych, średni roczny koszt polisy będzie wynosił do 500 złotych. W tym zakresie mogą znajdować się takie opcje jak ubezpieczenia majątku na wypadek kradzieży, pożaru oraz zdarzeń losowych. Ubezpieczenia majątkowe są obecnie dostępne w ofertach wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, co oczywiście generuje wiele korzyści, z jakich trudno byłoby nie skorzystać. Przede wszystkim daje to klientom możliwość obniżenia wysokości składki na ubezpieczenie majątkowe, poprzez obecność instalacji alarmowej, montaż drzwi i rolet antywłamaniowych, a także stosowanie dodatkowych elementów zabezpieczających w postaci specjalnych zamków. Czym może grozić to, że właściciel świadomie zrezygnuje z tego, aby wykupić ubezpieczenie majątkowe? Konsekwencje tej decyzji mogą być widoczne przez kolejna lata. Szczególnie jeśli dojdzie do poważnego zdarzenia z udziałem sił natury. Przykładem może tutaj być uderzenie pioruna w budynek, które doprowadzi do pożaru i straty całego majątku. Bez ubezpieczenia majątkowego, niemożliwe będzie odzyskanie nawet jednej złotówki za uszkodzenia, jakie zostały wywołane w wyniku takiego zdarzenia. Warto dokładnie więc przeanalizować wszystkie za i przeciw, zanim podejmiesz decyzję o tym, że ubezpieczenia majątkowe nie są ci potrzebne i lepiej jest z nich zrezygnować. Kiedy po jednej stronie postawi się bowiem niewielką, bo wynoszącą kilkaset złotych składkę na ubezpieczenie, a po drugiej straty liczone w dziesiątkach lub setkach złotych, nikogo nie powinno dziwić, że wykupienie ubezpieczenia majątkowego jest rozwiązaniem zdroworozsądkowym, z jakiego opłaca się korzystać.

Jakie będą potrzebne dokumenty, kiedy zamierzasz zawrzeć polisę majątkową? Jeśli robisz to online, na przykład korzystając z naszej porównywarki i posługując się umieszczonymi tutaj linkami, wszystkie formalności będziesz mogła dopełnić przez internet, bez konieczności osobistego stawiania się w urzędach, biurach i donoszenia oryginałów dokumentów. Jeśli ubezpieczeniu ma podlegać nieruchomość, obowiązkowo będzie trzeba podać jej dokładny adres. Niektóre towarzystwa ubezpieczeń mogą wymagać również podania numeru działki, na jakiej nieruchomość się znajduje. Skąd można taki numer wziąć? Jeśli zakupiłeś dom lub mieszkanie na kredyt, to numer znajduje się w księdze wieczystej i akcie notarialnym. Jeśli jesteś jednak posiadaczem nieruchomości już od wielu lat, taki numer możesz uzyskać przeglądając geodezyjne mapy online. Nieco inaczej wygląda kwestia podawania danych, jeżeli ubezpieczasz ruchomość, czyli pojazd. Przede wszystkim musisz posiadać do niego prawo własności – być jego właścicielem lub współwłaścicielem. Do podpisania polisy majątkowej na samochód, będziesz potrzebował wszystkich danych z dowodu rejestracyjnego. W nich jest zawarty między innymi numer VIN, data pierwszej rejestracji, a także data rejestracji w kraju, jeśli jest to samochód sprowadzony z zagranicy.

Jak wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, w jakim chcesz zakupić ubezpieczenia majątkowe? Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji, z pewnością nie można się kierować emocjami, ani nieprzemyślanymi poradami. Należy również zachować dystans do reklam medialnych, które mogą nas zachęcać do tego, aby wybrać jeden lub drugi rodzaj ubezpieczenia. By być w pełni zadowolonym z wyboru, należy w pierwszej kolejności poświęcić swój czas na przestudiowanie OWU. Są to ogólne warunki ubezpieczenia, określające w sposób bardzo precyzyjny wszystkie warunki, na jakich będzie się odbywała wypłata odszkodowania. W OWU znajdują się również cenne informacje dotyczące zniesienia odpowiedzialności ubezpieczyciela w stosunku do wypłaty odszkodowania. Taka sytuacja będzie mogła mieć miejsce wtedy, jeżeli do wystąpienia zdarzenia przyczynił się mieszkaniec nieruchomości. Wszystkie ubezpieczenia majątkowe posiadają własne  w OWU. W większości przypadków są one do siebie podobne, ale nie można tego wykluczyć z całym prawdopodobieństwem. Tym między innymi zajmuje się nasz serwis. Sprawdzamy oferty na ubezpieczenia majątkowe w większości firm, wybierając te, które naszym zdaniem są najlepsze. Dodatkowo, analizujemy je pod kątem zapisów w OWU – tych mogących budzić uzasadnione wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *