IKE – Indywidualne konta emerytalne

IKE. Indywidualne konto emerytalne

Emerytura to jeden z bardziej wyczekiwanych okresów w naszym życiu. Teoretycznie ma służyć temu, aby odpocząć po ciężkich i intensywnych latach pracy zawodowej. Niestety w praktyce wygląda to zgoła odmiennie. Szczególnie w polskiej rzeczywistości. Niewielkie stawki świadczeń emerytalnych z pewnością nie są tym, co mogłoby zadowolić większość obecnych i przyszłych emerytów. Czy za tak śmiesznie niskie kwoty uda się zrealizować życiowe plany, aby będąc na emeryturze zwiedzać świat, wypoczywać i cieszyć się pełnią życia, będąc wolnym od trosk i zmartwień? Z pewnością z niskimi emeryturami może to być co najmniej trudne do wykonania, jeśli w ogóle niemożliwe. Między innymi dlatego, już teraz warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojej przyszłości i szansy na wysoką emeryturę. Dobrze to robić w sposób przemyślany, zorganizowany i naprawdę dobrze rokujący. Takim sposobem są IKE, czyli indywidualne Konta Emerytalne. Z ich pomocą możesz w znaczącym stopniu podnieść wysokość swoje przyszłej emerytury, zwiększając ją nawet o kilkadziesiąt procent. Może to być właśnie tą szansą w twoim życiu, która pozwoli na realizowanie dawnych marzeń i pragnień, bez obaw o to, skąd wziąć na nie pieniądze.

Bezpieczna emerytura

IKE to Indywidualne Konta Emerytalne, które można założyć w prowadzących je bankach oraz funduszach inwestycyjnych. Inwestowanie w IKE to połączenie lokaty i funduszu inwestycyjnego. Z uwagi na to, że IKE służą odkładaniu i pomnażaniu pieniędzy z myślą o swoich przyszłych emeryturach, zaliczane są do inwestycji długoterminowych. Czyli takich, zawieranych na kilka do kilkunastu lat. Decydując się na podpisanie takiej umowy, będziesz zobowiązany do tego, aby co miesiąc wpłacać na swój indywidualny rachunek rozliczeniowy w IKE określonej umową składki. To ty decydujesz o tym, jak jest duża, a także w jakim dniu powinna być wpłacana. Część składki zostaje przez organ zarządzający twoim IKE inwestowana, zaś druga część zostaje zdeponowana na lokatach lub w obligacjach. O tym jakie proporcje będą obowiązywać przy części inwestowanej do deponowanej decyduje wybrana oferta IKE. Można bowiem wyróżnić IKE, które charakteryzują się większym bezpieczeństwem, przy mniejszych zyskach, jak i na odwrót. Indywidualne Konta Emerytalne mające potencjał na duże zyski, ale niestety obarczone większym ryzykiem.

Jak wiadomo, tam gdzie w grę wchodzą pieniądze, nie można sobie pozwolić na lekkomyślne i przypadkowe wybory. Dlatego między innymi tak bardzo ważne jest to, by staranie wybierać IKE, najlepiej w oparciu o sprawdzone i wiarygodne danie, opinie oraz rankingi Indywidualnych Kont Emerytalnych. Wybranie jednego takiego, które do tej pory przynosiło duże zyski może się okazać najskuteczniejszą decyzję, jeśli chodzi o zabezpieczenie swojej przyszłości na emeryturze. Pragniemy Państwu pomóc w podjęciu takiej decyzji, dlatego na naszych stronach regularnie publikujemy ważne informacje dotyczące tego, jak radzą sobie wybrane IKE na polskim rynku, jakie zyski wypracowały dla swoich klientów, a także jakie są prognozy na kolejne miesiące oraz lata. Wierzymy że w ten sposób możemy Państwu skutecznie pomóc w dokonaniu odpowiednich decyzji i udzielamy niezbędnych wskazówek dotyczących tego, jak wybierać IKE, na co zwracać w nich uwagę oraz jakie kwoty inwestować, aby osiągnąć korzystne zyski, mogące zapewnić to, co oczekujecie od tego rodzaju narzędzi. Ważne pytanie, zadawane przez tysiące osób i dotyczące tego, jak należy traktować indywidualne konta emerytalne. Przez jaki długi czas należy na nie odkładać pieniądze, aby móc później cieszyć się wyższą emeryturą? Okazuje się ze rzeczywiste efekty będą widoczne dopiero po kilku latach, kiedy pieniądze zaczną przynosić ci odsetki, kapitalizowane na twoim koncie. Musisz wiedzieć o tym, że obsługa IKE kosztuje. W ciągu kilku pierwszych lat od jego założenia, część twojego kapitały jest pomniejszana o prowizję za prowadzenie IKE, która przysługuje funduszowi. Jeśli więc w tym czasie chciałbyś wycofać swoje środki z IKE, musiałbyś liczyć się z tym, że otrzymałbyś mniej, niż wpłaciłeś. Dlatego tak ważne jest wybieranie IKE, analizując ich oferty pod wieloma względami. Przede wszystkim musisz sprawdzić jakie są koszty związane z prowadzeniem IKE w konkretnym funduszu. Warto również poznać warunki zrywania IKE oraz wiedzieć, z jaką stratą finansową może się to wiązać. Dopiero wtedy, kiedy będziesz znał te wiadomości, możesz z pełną premedytacją przystąpić do podpisania umowy o indywidualne konta emerytalne oraz zacząć wpłacać na nie pieniądze.

Czy są jakieś inne zalety z posiadania IKE? Oczywiście że tak, jednak nie każdy wie o ich istnieniu. Przede wszystkim oszczędzając na IKE, masz możliwość uzyskania dodatkowej ulgi podatkowej. To ważna informacja szczególnie dla dobrze zarabiających osób, które mogą płacić wysoki podatek dochodowy. Aby tego uniknąć, mogą oni przeznaczyć część swoich zysków na realne oszczędzanie na przyszłość i za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat cieszyć się wyższymi emeryturami. Co ważne, będą mogli wówczas obniżyć należy do zapłacenia podatek dochodowy. Warto również pamiętać o inflacji. Oszczędzanie pieniędzy samodzielnie, na kontach oszczędnościowych lub lokatach, w perspektywie dłuższego czasu nie jest tak korzystna finansowo, jak indywidualne konta emerytalne, które mają znacznie większy potencjał w generowaniu wysokich zysków. O tym trzeba pamiętać i znać pojęcie utraty wartości pieniądza w czasie. Decydując się na IKE, można się przed tym skutecznie bronić i jest to jedna z rzeczy, o jakich należy pamiętać przy wybieraniu tego rodzaju inwestycji. Przystąpienie do IKE jest proste i polega na podpisaniu umowy. Można to zrobić stacjonarnie, w jednym z biur funduszy występujących w twoim mieście, jak również umowa taka może zostać parafowana online lub zdalnie, kiedy zostanie wysłana do ciebie przez kuriera. Pomyśl przez dłuższą chwilę o tym, jak chciałbyś aby wyglądała twoja przyszła emerytura. Jakie zyski powinna ci przynosić i co możesz zrobić, aby ten cel osiągnąć. Indywidualne Konta Emerytalne mogą się okazać jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, aby zrealizować swoje plany, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Zyski, jakie można w ten sposób osiągnąć mogą być rzeczywiście tym, co skutecznie odmieni waszą przyszłość, sprawiając ją jaśniejszą, ciekawszą i bardziej optymistyczną. Czyli dokładnie taką, jaką każdy z nas chciałby mieć emeryturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *