Pożyczki pod zastaw mieszkania, domu, nieruchomości
Pożyczki są chyba najpopularniejszym produktem finansowym, dedykowanym zarówno dla osób prywatnych, jak również firm. Niestety nie każdy i nie zawsze ma okazję skorzystać z takich pożyczek. Głównym i najczęściej spotykanym powodem tego, że wnioski o pożyczki są odrzucane jest brak zdolności kredytowej. To główna przyczyna, a zarazem zmora wielu osób. Z czego może wynikać brak zdolności kredytowe? Przede wszystkim z braku źródeł dochodu, a także z negatywnej oceny kredytowe w rejestrach kredytobiorców BIK lub KRD. Do BIK trafi każda osoba, która korzystała z jakichkolwiek produktów pożyczkowych, głównie udzielanych przez instytucja finansowe takie jak banki. Informacje zawarte w BIK, dają jasny obraz tego, czy takie zobowiązanie było spłacane w terminie, czy może wystąpiły w nim jakieś zaległości. Jeśli to drugie i zaległości są duże, to firma udzielająca pożyczek może nie chcieć podejmować takiego ryzyka, w obawie że będzie musiała sama zmagać się z dłużnikiem. Czy jest wówczas jakieś rozwiązanie, które może takiej osobie pomóc i sprawić, aby ona również otrzymała pożyczkę? Oczywiście że tak. Są to pożyczki pod zastaw, które również można spotkać w dość dużej ilości ofert, ale wymagają one spełnienia jeszcze kilku dodatkowych warunków.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości. Decyzja nawet w 24h.
Pożyczka pozabankowa pod zastaw nieruchomości, mieszkania, domu, lokalu, działki
Jak otrzymać pożyczki pod zastaw nieruchomości? Przede wszystkim musisz być właścicielem takiej nieruchomości i mieć do niej pełne prawa. Co bardzo ważne, na takiej nieruchomości nie może ciążyć żadne zajęcie komornicze, a także hipoteka ustanowiona na przykład przez bank. Gdyby tak było, firma pożyczkowa nie mogłaby dochodzić swoich należności z takiego tytułu, do którego prawo miałyby przed nią inne firmy. Przyjmijmy, że spełniają Państwo wszystkie warunki, aby otrzymać pożyczki pod zastaw domu lub działki. Z jaką wysokością pożyczki można się w takiej sytuacji liczyć? Wysokość uzyskanej w ten sposób pożyczki pod zastaw nieruchomości będzie ściśle powiązana z wartością majątku. Przykładowo, jeżeli jest to działka, której cena rynkowa wynosi 100 000 złotych, to pożyczka pod jej zastaw może sięgać nawet 50 000 złotych! Takiej sumy trudno byłoby oczekiwać nawet pożyczając pieniądze od banku.
Pod jaki zastaw mogą być udzielane pożyczki? Najczęściej spotykanymi są pożyczki pod zastaw nieruchomości. Do nieruchomości zalicza się przede wszystkim domy, mieszkania, lokale, a także działki, garaże i inne pomieszczenia użytkowe. Zasada, o jakiej należy pamiętać to ta, że im większa wartość nieruchomości, tym większa wartość pożyczki, którą można uzyskać. Podobnie jak w klasycznych pożyczkach gotówkowych, tak samo i pożyczki pod zastaw nieruchomości wymagają odpowiednich dokumentów. Tym najważniejszym, stanowiącym podstawę do rozpatrzenia wniosku o pożyczkę, będzie akt własności nieruchomości. Powinien on być zgodny z twoimi danymi osobowymi. Jeśli obiekt posiada założoną księgę wieczysta, to korzystając z możliwości przeglądania ich online i za darmo, należy przekazać numer księgi wieczystej do firmy pożyczkowej. Oni sami zweryfikują sobie poprawność umieszczonych tam danych, sprawdzając czy na nieruchomości nie ma zajęcia hipotecznego.
Jak odbywa się spłata pożyczek pod zastaw działki lub mieszkania? Dokładnie tak samo jak spłacanie innych pożyczek gotówkowych. Przy podpisaniu umowy, zostaje klientowi przekazany harmonogram spłat ratalnych. Raty spłaty mogą być ratami równymi lub malejącymi. W większości przypadków będziemy jednak mieli do czynienia z ratami równymi. Spłata odbywa się na rachunek bankowy firmy pożyczkowej, który jest określony w umowie. Może to być rachunek ogólnym lub subkonto klienta, czyli Twoje. W tym drugim przypadku nie ma znaczenia tytuł przelewu, ponieważ taki rachunek jest przyporządkowany tylko dla ciebie. W pierwszym przypadku, może istnieć wymóg określenia tytułu przelewu w odpowiedni sposób, aby możliwe było przypisanie przelewu do klienta.
Co się jednak stanie, jeśli z jakichś powodów nie możemy na czas spłacić pożyczki pod zastaw nieruchomości? Czy konsekwencje tego mogą być poważne? Niestety tak, zresztą tak samo jak w przypadku każdego nieregulowanego zobowiązania finansowego. Pierwszym krokiem podejmowanym przez firmę pożyczkową będzie uruchomienie postępowania windykacyjnego, polegającego na wysyłaniu monitów listownych i podejmowaniu prób kontaktu telefonicznego. Pracownicy działu windykacji. Czynności te mają na celu przypomnienie o nieuregulowanych płatnościach rat. Oczywiście, przez cały okres niespłacania ich, naliczane są odsetki karne w wysokości ustawowej. Każda firma może mieć inne wytyczne dotyczące przeprowadzania przebiegu windykacyjnego. Zazwyczaj trwa on kilka miesięcy. Jeśli mimo wszystko nie uda się w ten sposób wyegzekwować się spłaty zadłużenia pożyczki pod zastaw nieruchomości, sprawa zostaje skierowana do sądu. Tutaj może być tylko jedno rozstrzygnięcie, oczywiście po myśli firmy, która taką pożyczkę przyznała. Odzyskanie pieniędzy stanie się możliwe z nieruchomości, która stanowiła zastaw pożyczki.
Podsumowując, pożyczki pod zastaw majątku są bardzo wygodnym rozwiązaniem i dającym sporo możliwości, jeśli chodzi o pożyczanie wysokich kwot pieniężnych. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy w krótkim czasie potrzebujemy zgromadzić naprawdę wysokie sumy, konieczne na przykład do zrealizowania transakcji handlowych, jeśli prowadzimy firmy. Innym powodem, dla których pożyczki pod zastaw lokalu cieszą się dużą popularnością podczas kupowania samochodów. Możliwość pożyczenia dużej sumy pieniędzy w zaledwie kilka dni jest argumentem, zdecydowanie przemawiającym za popularnością takich pożyczek, w odróżnieniu od pożyczek bankowych, które wymagają od nas większego zaangażowania czasu i zmuszają do posiadania źródła dochodu, które jesteśmy w stanie udokumentować. Jedynym zagrożeniem, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy takich pożyczkach pod zastaw, jest konieczność ich terminowego spłacania, w przeciwnym przypadku może zostać uruchomione postępowanie windykacyjne i egzekucyjne.