Sprawdź swój BIK

Sprawdź swój BIK. Raport BIK.

Kredyty są bardzo ważnym produktem finansowym w naszym życiu. Pozwalają nam realizować marzenia, które bez możliwości pożyczenia pieniędzy, pozostawałyby tylko w sferze niespełnionych planów. Rynek usług kredytowych jest w Polsce bardzo dobrze rozwinięty i w jego skład wchodzą banki, a także prywatne firmy pożyczkowe. Każdy z tych podmiotów ma tylko jeden cel – udzielać pożyczkę i kredytów, po to aby móc na nich zarabiać. Oczywiście w tym biznesie liczy się pewność oraz gwarancja, że pożyczone pieniądze wrócą do ich właściciela. Aby mieć taką pewność, wprowadzone zostało pojęcie historii kredytowej. To ona pozwala ocenić na ile wiarygodny jest pożyczkobiorca i czy ryzyko związane z pożyczeniem mu pieniędzy jest duże lub małe. Aby firmy te miały dostęp do tych jakże ważnych informacji, uruchomiona została ogólnopolska baza kredytobiorców – informacja kredytowa BIK. Kto się w niej znajduje i jakie informacje można w niej odnaleźć? Przede wszystkim w bazach BIK będzie znajdował się każdy klient banku, który kiedykolwiek nie tylko wziął w nim pożyczkę, kredyt lub kartę kredytową., ale złożył wniosek o te produkty, nie podpisując na nie umowy. Informacje jakie dostarcza raport BIK, poza podstawowymi informacjami o kredytobiorcy i jego danych osobowych, będzie zawierał szczegółowe rozpisanie jego wcześniejszej historii kredytowej, z podziałem na wysokość zaciągniętych długów, ich rodzaj, firmę lub bank, a także wysokość zadłużenia pozostałego do spłaty, a także informacje o terminowo wykonanej spłacie pozostałych rat. To bardzo cenne źródło informacji, które pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy klient poważnie traktuje swoje zobowiązania i robi wszystko, aby płacić je w terminie. Kogo mogą takie informacje interesować? Oczywiście inne banki, do których taka osoba w przyszłości może się zgłosić po inne produkty finansowe. W tym właśnie celu powstała taka ogólnopolska baza BIK, aby umożliwić wszystkim bankom wymienianie się tego rodzaju informacjami. Dostęp do nich pozwala lepiej ocenić ryzyko, związane z udzieleniem pożyczki, a tym samym działa na korzyść banku, poprzez nie narażanie go na straty związane ze złymi długami. Jednak to nie wszystkie zalety, jakie ma do zaoferowania informacja kredytowa BIK. Dostęp do niej mają również firmy pożyczkowe, zajmujące się pożyczaniem pieniędzy dla osób prywatnych. Po wykupieniu dostępu do rejestrów BIK, również mogą sprawdzać czy ich klienci nie mają na swoim koncie nie zapłaconych kredytów lub pożyczek. Gdyby tak było, to mogłoby wskazywać to na potencjalne problemy, jakie również mogłyby się pojawić przy spłacaniu aktualnej pożyczki.

Sprawdź swój BIK! Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystkie swoje dotychczasowe zobowiązania kredytowe regulowałeś terminowo, może okazać się, że banki nierzetelnie przekazały informacje do BIK lub w którymś z banków widnieje jeszcze jakaś drobna niedopłata, o której możesz nie mieć informacji.

Sprawdź swój BIK za darmo. Starasz się o kredyt lub już go spłacasz?

Informacja kredytowa

To była jednak tylko jedna strona medalu, któremu na imię raport BIK. Informacja kredytowa robi wszystko, aby zachęcić do korzystania z jej usług również samych kredytobiorców. Czy klientowi banków lub firm może być potrzebny dostęp do takiej bazy i w czym mógłby się okazać on pomocny? Przede wszystkim raport BIK może zaspokoić ludzką ciekawość dotyczącą tego, jak konkretna osoba jest postrzegana przez banki. Taka informacja będzie przydatna szczególnie wtedy, kiedy w niedługich planach ma ktoś wzięcie kredytu hipotecznego na większą sumę i za wczasu chciałby się przekonać, czy ma na niego szansę. Pozytywna historia w BIK jest jedną z kilku wskazówek, która może pozytywnie za tym przemawiać. Innym zastosowaniem, jakie może mieć informacja kredytowa BIK, jest dostęp do wiadomości o tym, jakie inne banki zajmowały się sprawdzaniem twojej historii. Jeśli wiesz, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy składałeś wniosek o jakąś pożyczkę, kredyt, debet lub kartę kredytową w wybranym banku, to wpis o tym, że sprawdzał on twoją historię kredytową jest zrozumiały i nie powinien wzbudzać twoich podejrzeń. Będzie jednak zupełnie inaczej wtedy, kiedy taki wpis pochodzi od banku, z jakim do tej pory nie miałeś żadnego kontaktu. W połączeniu z utratą dokumentów tożsamości, może to dobitnie wskazywać na to, że mogło tutaj dojść do próby wyłudzenia kredytu na fałszywą osobę. Regularne monitorowanie pod tym kątem rejestru bik, pozwala uniknąć wielu poważnych problemów, związanych z kradzieżą tożsamości i podszywaniem się pod inną osobę. Oczywiście nikt sobie nie wyobraża tego, aby codziennie sprawdzać i pobierać nowy raport BIK, analizując zawarte w nim dane. Między innymi z tego powodu, informacja kredytowa BIK wprowadziła ciekawe rozwiązanie, jakim jest Alert SMS. Jest to automatyczne narzędzie, które poinformuje cię wiadomością SMS wysyłaną na twój numer telefonu, że ktoś właśnie sprawdza cię w BIK. Informacje jakie otrzymasz to między innymi dane identyfikujące bank, który złożył wniosek o dostęp do informacji na twój temat. Jeżeli wcześniej nie miałeś z takim bankiem do czynienia i nie przypominasz sobie żadnego powodu, dla którego mógłby on sprawdzać cię w BIK, może to świadczyć o tym, ze dochodzi do próby wyłudzenia kredytu na twoje dane. Co wówczas powinieneś zrobić? Przede wszystkim musisz się skonsultować jak najszybciej z bankiem, który o takie dane wystąpił i dowiedzieć się, czy ktoś złożył wniosek o pożyczkę lub kredyt. Nie zawsze sprawdzanie klientów w takich bazach musi się bowiem wiązać z próbą wyłudzenia kredytu. Wiele banków również na własną rękę sprawdza historię kredytową swoich klientów, chcąc im zaproponować różnego rodzaju, ciekawe, spersonalizowane oferty na kredyty lub pożyczki. Wówczas nic złego nie musi się wiązać z obecnością takiego wpisu w rejestrze BIK

Jak szybko i wygodnie można pobrać raport BIK na swój temat? Wydaje się że nie ma na to lepszej rady, niż portal internetowy BIK. Zakładając tam swoje konto, będziesz miał dostęp od automatycznie generowanych raportów BIK na swój temat. Samo założenie konta w BIK jest bezpłatne, wymaga jednak potwierdzenia swoich danych personalnych, poprzez przesłanie skanów dowodu osobistego. Dopiero po prawidłowo przeprowadzonej weryfikacji klienta, będzie mógł być dla niego odblokowany dostęp do BIK, a także udostępniona możliwość do pobierania raportów na swój temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *