Informacja gospodarcza

Sprawdź swoich kontrahentów.

Czy planujesz w najbliższym czasie otworzyć firmę lub nawiązać współpracę z nowymi kontrahentami? Obawiasz się nieco o ich wypłacalność, wiedząc jak ważne jest zachowanie płynności finansowej do dalszego funkcjonowania firmy? Chcesz w jakiś sposób sprawdzić, czy twoi kontrahenci na czas regulują swoje zobowiązania i nie mają na koncie niezapłaconych faktur? Na wszystkie z tych pytań odpowiedzi dostarczy informacja gospodarcza BIG. To baza danych powołana do tego, aby pomóc właścicielom firm w prześwietlaniu ich kontrahentów i daniu im pewności, że współpraca z nimi nie jest tak wielkim ryzykiem. Jakie wiadomości może dostarczyć ci informacja gospodarcza? Przede wszystkim służy ona do tego, aby szybko i dokładnie sprawdzić swojego kontrahenta. Na przykład przed zawarcie większego kontraktu, do którego zostanie wystawiona faktura z odroczonym terminem płatności. Wówczas wszystkie dane, jakie zawiera raport BIG mogą się okazać bardzo skuteczne w podjęciu prawidłowej decyzji. Czego można się dowiedzieć analizując takie raporty? Informacji jest w nich zawartych bardzo dużo i są one podzielone na kilka grup. Pierwsza z nich zawiera informacje rejestrowe o firmie. To, kiedy, gdzie i przez kogo została założona, jaki jest profil jej działalności, a także czy przez cały okres jej istnienia, były wprowadzane jakieś zmiany w zakresie prawa własności do niej. Pozwoli ci to upewnić się, czy w firmie nie odbywały się jakieś podejrzane operacje, polegające na zmianie zarządu na fikcyjny, a tym samym uniknięciu odpowiedzialności za określone czyny.

Raport BIG

W kolejnej grupie informacji, jakie zawiera raport BIG, znajdują się wiadomości finansowe. Dotyczą one zysków i strat, jakie firma – spółka odnotowała, a także jej zobowiązań względem innych podmiotów, w tym niezapłacone faktury. To one powinny interesować każdego przedsiębiorcę, który ma w planach nawiązanie współpracy. Czym może grozić to, że zaczniesz działać na gruncie biznesowym z firmą, która nie podchodzi poważnie do swoich zobowiązań finansowych? Przede wszystkim może to spowodować poważne zatory finansowe w twojej firmie, wywołane brakiem terminowych płatności za faktury. To z kolei będzie się mogło przełożyć na inne konsekwencje – utratę dobrych warunków współpracy u twoich dostawców, a także rozniesieniem się informacji o problemach finansowych w sektorze, w którym działasz. Każde z tych zachowań może być groźne i należy je eliminować, poprzez staranne dobieranie kontrahentów. W tym właśnie ma pomóc informacja gospodarcza BIG, do korzystania z której gorąco cię zachęcamy. Co zrobić, aby pobrać raport na temat wybranej firmy? Wystarczy zarejestrować się w rejestrze BIG i dokonać opłaty za sprawdzenie. Wyszukiwanie interesujących cię firm jest możliwe po podaniu kilku najważniejszych informacji. Do tych szczególnie istotnych zalicza się NIP firmy, a także nazwa i adres siedziby. W odpowiedzi na złożone zapytanie otrzymasz przejrzysty i bardzo szczegółowy raport, dostarczony w pliku PDF. Znajdziesz w nim wszystkie informacje o firmie, z jaką chciałbyś współpracować.

Dla kogo powstała baza przedsiębiorców i informacja gospodarcza BIG? Mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy chcą starannie sprawdzić współpracujące z nimi firmy. Dane zawarte w raporcie BIG, pozwalają na wyrobienie sobie właściwego zdania o partnerze i określeniu potencjalnego ryzyka, które może lub nie wiązać się z taką współpracą. Obecnie w bazach informacji gospodarczej BIG znajdują się dziesiątki tysięcy wpisów na temat firm działających w Polsce. Dotyczy to zarówno największych spółek i korporacji, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Gromadzone na ich temat wiadomości mogą posłużyć nie tylko kontrahentom, ale również bankom oraz firmom pożyczkowym. Korzystając z zawartych tam danych, mogą one podjąć decyzję o tym, czy firmie pożyczyć pieniądze, czy jednak odmówić takiej pożyczki, z uwagi na nieuregulowane faktury lub inne długi, jakie mogą się znajdować na koncie takiej firmy. Z informacji gospodarczej BIG można wygodnie i bezpiecznie korzystać nie tylko przy pomocy komputera, ale również wykorzystując tablet lub smartfon. Strona jest bardzo dobrze dostosowana do wyświetlania na tych urządzeniach, co sprawia że sprawdzenie kontrahenta jest możliwe niezależnie od tego, gdzie się akurat znajdujesz. Wystarczy tylko posiadać konto w BIG i otworem stoi przed tobą wszystko, co chciałbyś wiedzieć o firmach, pragnących nawiązać z tobą współpracę. Prześwietlanie firm przed zrealizowaniem większych transakcji jest bardzo dobrą praktyką, stosowaną nie tylko w Polsce. Pozwala ona upewnić się, czy taka współpraca nie grozi poważnymi problemami finansowymi lub utratę reputacji. Stosunkowo niewielki koszt za poczucie bezpieczeństwa, jakie daje wiedza o partnerze, z pewnością jest wart rozważenia przez każdą osobę, która dba o dobre imię firmy oraz jej płynność finansową.

W jakich sytuacjach można się znaleźć w BIG i czym to może grozić? Najprostszym sposobem a to, aby raport BIG zawierał informacje o twojej firmie, to nieregulowanie swoich zobowiązań finansowych. Do nich zaliczają się zarówno faktury od dostawców, jak również rachunki za media, nieopłacone składki i podatki, a także brak wypłacania wynagrodzenia dla pracowników. W każdym z tych przypadków ważne jest, aby robić wszystko, by jak najszybciej zostać usuniętym z raportów BIG. Czy można tego dokonać? Oczywiście że tak. Pierwszym krokiem będzie uregulowanie wszystkich zaległych zobowiązań finansowych i wystąpienie do wierzycieli z prośbą o wykreślenie z rejestrów BIG. Kiedy taki wniosek wpłynie do BIG, informacja gospodarcza ma określony czas, aby zająć się jej rozpatrzeniem. Średni czas potrzebny na to, aby zniknąć z negatywną historią w BIG może zająć nawet kilka miesięcy. Jak widać, nie jest to proces szybki i łatwy. Przez cały czas występowania w rejestrze przedsiębiorców BIG, firma może z tego tytułu odnotowywać straty i brak zaufania ze strony innych kontrahentów. Dlatego to właśnie w jej interesie jest, aby robić wszystko, by w takiej bazie się nie znaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *