Leasing

Samochód jest podstawowym narzędziem dla wielu firm, umożliwiającym prowadzenie działalności i zarobkowanie. W wielu firmach, flota samochodów składa się z kilkudziesięciu pojazdów. Jak wielkim byłoby to kosztem, aby każdy z nich został zakupiony za gotówkę, można się prosto domyślić. Dodatkowym zagrożeniem wynikającym z tego, że firmy kupują samochodu za gotówkę jest zamrożenie środków finansowych. Równie niekorzystne jest kupowanie pojazdów firmowych na raty, które obciążają zdolność kredytową firmy. Odpowiedzią na te wszystkie potrzeby i oczekiwania klientów jest leasing samochodów. Na czym ta usługa polega i kto może z niej skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w tym tekście, który ma zadanie wyjaśnić sposób funkcjonowania leasingu na samochody, a także przedstawić wszystkie zalety, jakie może firma zyskać, decydując się na niego. Przede wszystkim leasing na samochód jest w Polsce udzielany przez bardzo dużą liczbę firm i banków. Również producenci samochodów coraz częściej posiadają swoje spółki córki, zajmujące się finansowaniem zakupu samochodów dla firm. Czy jednak ich oferty są korzystniejsze w stosunku do zewnętrznych firm leasingowych? To już wymaga bardziej szczegółowych analiz. Leasing samochodowy to umowa pomiędzy firmą, która chce użytkować samochód, a firmą, która taki samochód będzie posiadała. Polega ona na tym, że leasingodawca zgadza się na udostępnienie swojemu klientowi samochodu do wyłącznego korzystania, na taki okres, jaki został określony w umowie. Zwykle leasing samochodów nowych i używanych jest zawierany na maksymalnie 5 lat. Minimalny okres wynosi zwykle 2 lata. Jaka opcja jest najbardziej korzystna dla firm? Tutaj ponownie będzie to wymagało indywidualnych analiz. Na atrakcyjność leasingu składają się bowiem liczne rzeczy, również takie, na które ma wpływ klient. To między innymi wysokość wpłaty własnej, wartość wykupu, a także czas, na jaki leasing jest zawierany. Aby sprawdzić, czy otrzymane warunki leasingu są dla ciebie aktualne, należałoby porównać ofertę z innymi firmami leasingowymi, zestawiając ze sobą wszystkie ceny.

Leasing bez zbędnych formalności na samochody, maszyny oraz inne środki trwałe.

Leasing samochodów to nic innego, jak tylko wygodna forma finansowania zakupu pojazdów osobowych, ciężarowych i użytkowych, z której najczęściej korzystają firmy. Jednak również osoby prywatne, nie prowadzące działalności gospodarczej mają szansę skorzystać z wszystkich zalet, jakie daje leasing na samochodów. To właśnie z myślą o nich powstała usługa, która nazywa się leasing konsumencki. Działa ona na bardzo podobnych zasadach jak leasing  operacyjny, z tą jednak różnicą że osoba prywatna nie będzie miała możliwości odliczania niektórych rzeczy od swojego dochodu, jak to jest w przypadku firm. Właśnie ta cecha sprawia, że firmy tak chętnie sięgają po leasing na samochód, wykorzystując go między innymi jako tarczę podatkową. Jak ona działa? Aby zrozumieć największą zaletę oferowaną przez leasing samochodów nowych i używanych, należy przynajmniej pokrótce poznać sposób, w jaki funkcjonują firmy i na jakich zasadach rozliczają się ze swoich przychodów. Firma, która rozlicza się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych i prowadzi książkę przychodów i rozchodów, posiada możliwość wliczenia w koszty prowadzonej działalności, comiesięcznych czynszów za leasing samochodów. W zależności od tego, czy są one wykorzystywane w tylko do celów firmowych, czy również do prywatnych, mają możliwość odliczenia połowy lub pełnej wysokości wartości VAT od każdej raty. Dodatkowo, pozostała część faktury jest w ich przypadku wliczana do kosztów uzyskania przychodu, pomniejszając tym samym podstawę opodatkowania. Takiej możliwości nie daje kredyt bankowy, w którym odliczeniu może pozostawać wyłącznie część odsetkowa raty. Dodatkowo, przy zakupie samochodu bezpośrednio na firmę, dochodzi konieczność jego amortyzacji, co stanowi dodatkową pracę dla księgowości.

Inną formą leasingu, również zdobywającą coraz większą popularność na naszym rynku, jest leasing konsumpcyjny. To kolejne odkrycie w świecie finansowania zakupów, dedykowane tym razem dla osób prywatnych, które myślą o zakupach wyższej wartości, ale nie chcą korzystać z ofert  kredytowych przygotowanych przez banki. Tutaj ponownie powodem może być brak zdolności kredytowej lub chęć zachowania większej elastyczności w spłacie zobowiązania. Taką możliwość daje leasing konsumpcyjny dla osób prywatnych. Z zagadnieniem leasingu samochodowego związanych jest jeszcze wiele innych, dodatkowych zagadnień, o których nie można zapominać. Jakie to zagadnienia? Między innymi szeroki wybór ubezpieczeń, jakie leasingodawca może oferować swoim klientom. Kilka propozycji wydaje się być szczególnie ciekawymi i wartymi głębszego rozważenia. Jednym z takich jest ubezpieczenie GAP, chroniące przed stratą finansową, w wyniku szkody całkowitej. Posiadając takie ubezpieczenie w wybranym wariancie, leasingobiorca będzie mógł odzyskać nawet całą wartość samochodu, również kiedy w kiedy wycena z auto casco nie będzie wystarczająca na pokrycie szkody. Oczywiście to tylko niewielki wycinek wszystkich informacji, jakie warto poznać, zanim wybierze się leasing samochodowy. Korzystając z informacji umieszczonych na naszej stronie, jeszcze łatwiej i szybciej będą Państwo potrafili znaleźć ofertę, która jest dla Was idealna. Publikując rzetelne i obiektywne informacje o leasingach, nie zapominamy o tym, aby opatrzyć je czytelnymi komentarzami, ułatwiającymi podjęcie odpowiedniej decyzji.

Czy warto więc decydować się na leasing? W większości przypadków tak, i to niezależnie od tego, czy ma to być leasing konsumpcyjny dla osób prywatnych, czy leasing dla firm. Zwłaszcza ta pierwsza opcja w kolejnych latach będzie odnosiła coraz większe sukcesy na rynku usług finansowych, z uwagi na bardzo rygorystyczne wymogi kredytów, stawiane przez banki swoim klientom. Jeśli i Wy planujecie w najbliższym czasie wymianę samochodu na nowy i zastanawiacie się nad tym, jak forma finansowania zakupu może być najlepszym wyborem, warto zastanowić się nieco głębiej nad leasingiem. Z pewnością będzie to opcja godna polecenia oraz przynosząca rzeczywiste korzyści finansowe dla każdej osoby, która się na nią zdecyduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *